Grupa BUTOR, Łany Wielkie

Pokaz sieczkarnią CLAAS JAGUAR 950 z DIRECT DISC 520

W miesiącu maju odbyły się liczne pokazy maszynami do zbioru zielonek CLAAS w różnych miejscach Polski. Jednym z takich pokazów był pokaz sieczkarnią samojezdną CLAAS JAGUAR 950 z przyrządem roboczym CLAAS DIRECT DISC 520. Zestaw pracował w gospodarstwie rolnym ,,BUTOR’’ w powiecie gliwickim, gdzie zbierano żyto na kiszonkę, która następnie jest wykorzystywana na produkcję biogazu lub skarmiana jako pasza.

DIRECT DISC 520 służy do bezpośredniego jednoetapowego zbioru zielonek na kiszonkę. Szerokość przystawki to 5,2 m. Popularność tego typu rozwiązań w Polsce rośnie. W przyrządzie robczym DIRECT DISC rośliny są cięte przez kosiarkę dyskową z belka tnącą P-CUT, z szybką wymianą noży oraz zabezpieczeniem SAFETY LINK. Następnie walec łopatkowy dosyła je do ślimaka wciągającego, a stąd trafiają do zespołów wciągania sieczkarni. Zespoły transportowe maja możliwość pracy w trzech różnych prędkościach, w zależności od zbieranego materiału. Konstrukcja maszyny pozwala na uzyskiwanie dużych wydajności i zwiększenie opłacalności wykorzystania sieczkarni.

Przystawka współpracowała z sieczkarnią CLAAS JAGUAR 950 o mocy 598 KM, wyposażoną w system DYNAMIC POWER, który pozwala na oszczędność paliwa, przy częściowym obciążeniu (według testu DLG: 10,6% mniejszego zużycia paliwa) oraz w COMFORT CUT, czyli bezstopniową regulację długości sieczki. Cechą charakterystyczną sieczkarni jest bęben tnący V-MAX. Maszyna posiada również QUICK ACCESS, czyli świetny dostęp do bębna nożowego (trzy możliwości). Nóż na tym bębnie przykręcany jest tylko na dwie śruby.

Materiał od sieczkarni transportowany był ciągnikiem CLAAS AXION wraz z przyczepą CLAAS CARGOS, która może albo odbierać materiał od sieczkarni lub zbierać materiału z pokosu. Zaletą przyczepy jest możliwość demontażu układu tnącego, dzięki czemu można ograniczyć masę zestawu.

Załadunek przyczep ułatwiał system automatycznego napełniania przyczep  AUTO FILL. System ten bazuje na cyfrowym obrazie z kamery 3D, która odczytuje wielkość oraz kształt przyczepy. W zależności od ustawień, napełnia w odpowiedni sposób pojazdy transportowe, odciążając operatora.

Pokaz przebiegł bardzo sprawnie, uzyskując jednocześnie wysoką wydajność oraz czysto zebraną i odpowiednio rozdrobnioną zielonkę z której powstanie doskonałej jakości kiszonka.